ITT Cannon, LLC KPSE02E16-26PY
KPSE02E16-26PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E16-26PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE02E16-26PY.pdf
Availability of KPSE02E16-26PY
QUANTITY
KPSE02E16-26PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E16-26PY
Internal Part NumberEIS-KPSE02E16-26PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E16-26PY
Related LinksKPSE02E, KPSE02E16-26PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E16-26PY Details Description
Related parts for KPSE02E16-26PY
TRANS 7NPN DARL 100V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
4900UF 63V 25.4X79.38 85C AXI datasheet.pdf