ITT Cannon, LLC KPSE02E18-32PA206
KPSE02E18-32PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E18-32PA206
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE02E18-32PA206.pdf
Availability of KPSE02E18-32PA206
QUANTITY
KPSE02E18-32PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E18-32PA206
Internal Part NumberEIS-KPSE02E18-32PA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E18-32PA206
Related LinksKPSE02E1, KPSE02E18-32PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E18-32PA206 Details Description
Related parts for KPSE02E18-32PA206
CAP TANT POLY 68UF 4V 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE PIN .078" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
RES 44.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf