ITT Cannon, LLC KPSE02E20-41S
KPSE02E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02E20-41S.pdf
Availability of KPSE02E20-41S
QUANTITY
KPSE02E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E20-41S
Internal Part NumberEIS-KPSE02E20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E20-41S
Related LinksKPSE02, KPSE02E20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E20-41S Details Description
Related parts for KPSE02E20-41S
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CABLE TIE 316 STEEL STD 1K'/RL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3.15KV U2J 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf