ITT Cannon, LLC KPSE02E22-55PA206
KPSE02E22-55PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E22-55PA206
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E22-55PA206.pdf
Availability of KPSE02E22-55PA206
QUANTITY
KPSE02E22-55PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E22-55PA206
Internal Part NumberEIS-KPSE02E22-55PA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E22-55PA206
Related LinksKPSE02E2, KPSE02E22-55PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E22-55PA206 Details Description
Related parts for KPSE02E22-55PA206
RES SMD 162KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ACCELEROMETER TRIPLE AXIS 16-LGA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 180 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 10.19"L X 11.45"W datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC P600 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf