ITT Cannon, LLC KPSE06A20-41SW
KPSE06A20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06A20-41SW
Brief Description
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06A20-41SW.pdf
Availability of KPSE06A20-41SW
QUANTITY
KPSE06A20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06A20-41SW
Internal Part NumberEIS-KPSE06A20-41SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06A20-41SW
Related LinksKPSE06A, KPSE06A20-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06A20-41SW Details Description
Related parts for KPSE06A20-41SW
REG SW 3.3/2.5V 6A DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ SMPL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 600V 49A SP1 datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48-QFN datasheet.pdf
IC FPGA 221 I/O 324FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
CABLE RS485 RJ45 TO RJ11 datasheet.pdf
RACK PLEXIGLASS DOOR datasheet.pdf
RES 400 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf