ITT Cannon, LLC KPSE06B12-10PW
KPSE06B12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B12-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE06B12-10PW.pdf
Availability of KPSE06B12-10PW
QUANTITY
KPSE06B12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B12-10PW
Internal Part NumberEIS-KPSE06B12-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B12-10PW
Related LinksKPSE06B, KPSE06B12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B12-10PW Details Description
Related parts for KPSE06B12-10PW
CONN RECEPT PIN .015-.020" .120" datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 36POS AU datasheet.pdf
IC AFE POLYPHASE MULTI 28TSSOP datasheet.pdf
HOLDER 4 D CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CHAMP 050 COVER HSG datasheet.pdf
CINCH STRAP, HOOK & LOOP, ANY-LE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf