ITT Cannon, LLC KPSE06B14-15PW
KPSE06B14-15PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B14-15PW
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06B14-15PW.pdf
Availability of KPSE06B14-15PW
QUANTITY
KPSE06B14-15PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B14-15PW
Internal Part NumberEIS-KPSE06B14-15PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B14-15PW
Related LinksKPSE06B, KPSE06B14-15PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B14-15PW Details Description
Related parts for KPSE06B14-15PW
IC EEPROM 128KBIT 2.1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR MICROPWR SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO datasheet.pdf
RES 91.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SW SMART HI SIDE TO220-7-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf