ITT Cannon, LLC KPSE06B18-32SW
KPSE06B18-32SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B18-32SW
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06B18-32SW.pdf
Availability of KPSE06B18-32SW
QUANTITY
KPSE06B18-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B18-32SW
Internal Part NumberEIS-KPSE06B18-32SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B18-32SW
Related LinksKPSE06B, KPSE06B18-32SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B18-32SW Details Description
Related parts for KPSE06B18-32SW
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 500A SP6 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH 3SIP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SEMI-AUTO TERMINATOR FOR RAST 5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf