ITT Cannon, LLC KPSE06B20-16SW
KPSE06B20-16SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B20-16SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06B20-16SW.pdf
Availability of KPSE06B20-16SW
QUANTITY
KPSE06B20-16SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B20-16SW
Internal Part NumberEIS-KPSE06B20-16SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B20-16SW
Related LinksKPSE06B, KPSE06B20-16SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B20-16SW Details Description
Related parts for KPSE06B20-16SW
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 7/8" datasheet.pdf
RES 133 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BKPLN POL/GUIDE OPTN datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1"X2" 5/PACK datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 240MA 2.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23 datasheet.pdf
IC SOCKET PLCC 68POS TIN SMD datasheet.pdf