ITT Cannon, LLC KPSE06D16-26S
KPSE06D16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06D16-26S
Brief Description
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06D16-26S.pdf
Availability of KPSE06D16-26S
QUANTITY
KPSE06D16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06D16-26S
Internal Part NumberEIS-KPSE06D16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06D16-26S
Related LinksKPSE06, KPSE06D16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06D16-26S Details Description
Related parts for KPSE06D16-26S
RES 866K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 137MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 50MA 22 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS SILVER datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SP4T 3X3QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf