ITT Cannon, LLC KPSE06E14-15S
KPSE06E14-15S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-15S
Brief Description
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E14-15S.pdf
Availability of KPSE06E14-15S
QUANTITY
KPSE06E14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-15S
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-15S
Related LinksKPSE06, KPSE06E14-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-15S Details Description
Related parts for KPSE06E14-15S
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf