ITT Cannon, LLC KPSE06E14-15SDZF0
KPSE06E14-15SDZF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-15SDZF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 15POS
Datasheet Download
KPSE06E14-15SDZF0.pdf
Availability of KPSE06E14-15SDZF0
QUANTITY
KPSE06E14-15SDZF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-15SDZF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-15SDZF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-15SDZF0
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E14-15SDZF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-15SDZF0 Details Description
Related parts for KPSE06E14-15SDZF0
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
K8310C TM40 TOOL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.4MM SMD datasheet.pdf