ITT Cannon, LLC KPSE06E16-26SDX
KPSE06E16-26SDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E16-26SDX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E16-26SDX.pdf
Availability of KPSE06E16-26SDX
QUANTITY
KPSE06E16-26SDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E16-26SDX
Internal Part NumberEIS-KPSE06E16-26SDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E16-26SDX
Related LinksKPSE06E, KPSE06E16-26SDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E16-26SDX Details Description
Related parts for KPSE06E16-26SDX
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MSC60K datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
MICRO 9C SKT 18" YEL datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf