ITT Cannon, LLC KPSE06E18-32SZ
KPSE06E18-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E18-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E18-32SZ.pdf
Availability of KPSE06E18-32SZ
QUANTITY
KPSE06E18-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E18-32SZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E18-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E18-32SZ
Related LinksKPSE06E, KPSE06E18-32SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E18-32SZ Details Description
Related parts for KPSE06E18-32SZ
OPTOCOUPLR TRANS 1CHAN HS 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
FUSE MIDI 32V CLEARHSNG HD 100A datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 8A HLD datasheet.pdf