ITT Cannon, LLC KPSE06F12-10SF0
KPSE06F12-10SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F12-10SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS
Datasheet Download
KPSE06F12-10SF0.pdf
Availability of KPSE06F12-10SF0
QUANTITY
KPSE06F12-10SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F12-10SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06F12-10SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F12-10SF0
Related LinksKPSE06F, KPSE06F12-10SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F12-10SF0 Details Description
Related parts for KPSE06F12-10SF0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 BLUE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf