ITT Cannon, LLC KPSE06F14-15SZA206
KPSE06F14-15SZA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F14-15SZA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06F14-15SZA206.pdf
Availability of KPSE06F14-15SZA206
QUANTITY
KPSE06F14-15SZA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F14-15SZA206
Internal Part NumberEIS-KPSE06F14-15SZA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F14-15SZA206
Related LinksKPSE06F14, KPSE06F14-15SZA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F14-15SZA206 Details Description
Related parts for KPSE06F14-15SZA206
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CLIP MTG ADH NYLON BLACK 0.50" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.75A 300 MOHM datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/YLW BI-COLOR SGL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf