Susumu RG1608N-2940-B-T1
RG1608N-2940-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2940-B-T1
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2940-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-2940-B-T1
QUANTITY
RG1608N-2940-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2940-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2940-B-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2940-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2940-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2940-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2940-B-T1
HOLDER BATT 4-C CELLS SLDR LUGS datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 75V SCREW datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC26B/AE26G/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf