ITT Cannon, LLC KPSE06F14-19PA206
KPSE06F14-19PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F14-19PA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE06F14-19PA206.pdf
Availability of KPSE06F14-19PA206
QUANTITY
KPSE06F14-19PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F14-19PA206
Internal Part NumberEIS-KPSE06F14-19PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F14-19PA206
Related LinksKPSE06F1, KPSE06F14-19PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F14-19PA206 Details Description
Related parts for KPSE06F14-19PA206
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 250KSPS SC70-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG187A 30AWG 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
IGBT 600V 40A TO247AD datasheet.pdf