ITT Cannon, LLC KPSE07A12-10SF0
KPSE07A12-10SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07A12-10SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS
Datasheet Download
KPSE07A12-10SF0.pdf
Availability of KPSE07A12-10SF0
QUANTITY
KPSE07A12-10SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07A12-10SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE07A12-10SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07A12-10SF0
Related LinksKPSE07A, KPSE07A12-10SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07A12-10SF0 Details Description
Related parts for KPSE07A12-10SF0
MULTI-PAIR 40COND 28AWG 300' datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 400MW ALF2 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 3A datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf