ITT Cannon, LLC KPSE07A14-19P
KPSE07A14-19P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07A14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
KPSE07A14-19P.pdf
Availability of KPSE07A14-19P
QUANTITY
KPSE07A14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07A14-19P
Internal Part NumberEIS-KPSE07A14-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07A14-19P
Related LinksKPSE07, KPSE07A14-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07A14-19P Details Description
Related parts for KPSE07A14-19P
RES 11 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 14' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
A22TK-2LL-01-02 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf