ITT Cannon, LLC KPSE07A16-26SF0
KPSE07A16-26SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07A16-26SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 26POS
Datasheet Download
KPSE07A16-26SF0.pdf
Availability of KPSE07A16-26SF0
QUANTITY
KPSE07A16-26SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07A16-26SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE07A16-26SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07A16-26SF0
Related LinksKPSE07A, KPSE07A16-26SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07A16-26SF0 Details Description
Related parts for KPSE07A16-26SF0
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 10.5" X 6.19" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 260MA 1.92 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf