ITT Cannon, LLC KPSE07E12-10SZ
KPSE07E12-10SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E12-10SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE07E12-10SZ.pdf
Availability of KPSE07E12-10SZ
QUANTITY
KPSE07E12-10SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E12-10SZ
Internal Part NumberEIS-KPSE07E12-10SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E12-10SZ
Related LinksKPSE07E, KPSE07E12-10SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E12-10SZ Details Description
Related parts for KPSE07E12-10SZ
AC/DC CONVERTER 24V 55W datasheet.pdf
IC CPLD 3072MC 15NS 208BQFP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 360MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM USV datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf