ITT Cannon, LLC KPSE07E24-61S
KPSE07E24-61S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KPSE07E24-61S.pdf
Availability of KPSE07E24-61S
QUANTITY
KPSE07E24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E24-61S
Internal Part NumberEIS-KPSE07E24-61S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E24-61S
Related LinksKPSE07, KPSE07E24-61S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E24-61S Details Description
Related parts for KPSE07E24-61S
IDC CABLE - APK40B/AE40G/X datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.3A 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf