ITT Cannon, LLC KPSE07F12-10SY
KPSE07F12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07F12-10SY
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE07F12-10SY.pdf
Availability of KPSE07F12-10SY
QUANTITY
KPSE07F12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07F12-10SY
Internal Part NumberEIS-KPSE07F12-10SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07F12-10SY
Related LinksKPSE07F, KPSE07F12-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07F12-10SY Details Description
Related parts for KPSE07F12-10SY
CONN PIN IDC 14POS SHORT W/O EAR datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED ALPHANUM 0.8" datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 41POS 0.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.42V 500MW SOD80 datasheet.pdf