ITT Cannon, LLC KPSE07F14-15PW
KPSE07F14-15PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07F14-15PW
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KPSE07F14-15PW.pdf
Availability of KPSE07F14-15PW
QUANTITY
KPSE07F14-15PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07F14-15PW
Internal Part NumberEIS-KPSE07F14-15PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07F14-15PW
Related LinksKPSE07F, KPSE07F14-15PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07F14-15PW Details Description
Related parts for KPSE07F14-15PW
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV320AIC33 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf