ITT Cannon, LLC KPSE08A14-15PA71
KPSE08A14-15PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08A14-15PA71
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE RA PIN
Datasheet Download
KPSE08A14-15PA71.pdf
Availability of KPSE08A14-15PA71
QUANTITY
KPSE08A14-15PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08A14-15PA71
Internal Part NumberEIS-KPSE08A14-15PA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08A14-15PA71
Related LinksKPSE08A1, KPSE08A14-15PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08A14-15PA71 Details Description
Related parts for KPSE08A14-15PA71
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EB RLRPLNGR 4 PIN CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN CRIMP datasheet.pdf
RIM-I 3 6/24VUC GN (GREEN) datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf