ITT Cannon, LLC KPSE08E18-11PF0
KPSE08E18-11PF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E18-11PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG R/A INLINE PLUG 11POS
Datasheet Download
KPSE08E18-11PF0.pdf
Availability of KPSE08E18-11PF0
QUANTITY
KPSE08E18-11PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E18-11PF0
Internal Part NumberEIS-KPSE08E18-11PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E18-11PF0
Related LinksKPSE08E, KPSE08E18-11PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E18-11PF0 Details Description
Related parts for KPSE08E18-11PF0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 5A SOLD TERM datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.080" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.5" X .25" datasheet.pdf
4P 4X2 XC VPWR,STD,6MMWL" datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 11MA 67 OHM TH datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf