ITT Cannon, LLC KPSE08E20-16SF0
KPSE08E20-16SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E20-16SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 16POS SKT
Datasheet Download
KPSE08E20-16SF0.pdf
Availability of KPSE08E20-16SF0
QUANTITY
KPSE08E20-16SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E20-16SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE08E20-16SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E20-16SF0
Related LinksKPSE08E, KPSE08E20-16SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E20-16SF0 Details Description
Related parts for KPSE08E20-16SF0
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST BLUE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG RTANG 96 POS .100 DIN datasheet.pdf
CAD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE 24-SSOP datasheet.pdf
UNIVERSAL MODULE PLUG-IN BASE datasheet.pdf
RES 10.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DYNAMIC D4200 TAB CONT L/LP datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf