ITT Cannon, LLC KPSE08E20-41SX
KPSE08E20-41SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E20-41SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE RA SKT
Datasheet Download
KPSE08E20-41SX.pdf
Availability of KPSE08E20-41SX
QUANTITY
KPSE08E20-41SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E20-41SX
Internal Part NumberEIS-KPSE08E20-41SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E20-41SX
Related LinksKPSE08E, KPSE08E20-41SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E20-41SX Details Description
Related parts for KPSE08E20-41SX
SIDACTOR BI 320V 250A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 16SEC 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 44-SOIC TO 44-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 16.1MM D 9. datasheet.pdf