SSI Technologies Inc P51-200-A-N-MD-5V
P51-200-A-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-N-MD-5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-200-A-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-200-A-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-A-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-N-MD-5V
Related LinksP51-200-, P51-200-A-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-200-A-N-MD-5V
IC CHARGE MGMT NICD/NIMH 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
IC MPU 16BIT 5V 50MHZ 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf