3M SPD08-080-L-RB-TR
SPD08-080-L-RB-TR picture photo
Mfg. Part Number
SPD08-080-L-RB-TR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EDGE 80 POS W/LATCH
Datasheet Download
SPD08-080-L-RB-TR.pdf
Availability of SPD08-080-L-RB-TR
QUANTITY
SPD08-080-L-RB-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD08-080-L-RB-TR
Internal Part NumberEIS-SPD08-080-L-RB-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPD08 Series of High-Speed Card-Edge Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesSPD08
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
FeaturesBoard Guide, Latches
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - InsulationLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD08-080-L-RB-TR
Related LinksSPD08-08, SPD08-080-L-RB-TR Datasheet, 3M Distributor
SPD08-080-L-RB-TR Details Description
Related parts for SPD08-080-L-RB-TR
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 22POS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR 50POS RA TERM DIN datasheet.pdf