ITT Cannon, LLC KPSE08E22-55S
KPSE08E22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E22-55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE08E22-55S.pdf
Availability of KPSE08E22-55S
QUANTITY
KPSE08E22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E22-55S
Internal Part NumberEIS-KPSE08E22-55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E22-55S
Related LinksKPSE08, KPSE08E22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E22-55S Details Description
Related parts for KPSE08E22-55S
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 27.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10.5A 3.9 MOHM datasheet.pdf