ITT Cannon, LLC KPSE08F20-16PX
KPSE08F20-16PX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08F20-16PX
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE RA PIN
Datasheet Download
KPSE08F20-16PX.pdf
Availability of KPSE08F20-16PX
QUANTITY
KPSE08F20-16PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08F20-16PX
Internal Part NumberEIS-KPSE08F20-16PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08F20-16PX
Related LinksKPSE08F, KPSE08F20-16PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08F20-16PX Details Description
Related parts for KPSE08F20-16PX
Crystal 26.0000MHz 8pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf