ITT Cannon, LLC KPSE0E14-12SDN
KPSE0E14-12SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE0E14-12SDN
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE0E14-12SDN.pdf
Availability of KPSE0E14-12SDN
QUANTITY
KPSE0E14-12SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE0E14-12SDN
Internal Part NumberEIS-KPSE0E14-12SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE0E14-12SDN
Related LinksKPSE0E1, KPSE0E14-12SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE0E14-12SDN Details Description
Related parts for KPSE0E14-12SDN
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 50POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf