ITT Cannon, LLC KPSE0E14-19SDX
KPSE0E14-19SDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE0E14-19SDX
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE0E14-19SDX.pdf
Availability of KPSE0E14-19SDX
QUANTITY
KPSE0E14-19SDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE0E14-19SDX
Internal Part NumberEIS-KPSE0E14-19SDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE0E14-19SDX
Related LinksKPSE0E1, KPSE0E14-19SDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE0E14-19SDX Details Description
Related parts for KPSE0E14-19SDX
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC THERMOELEC COOLER CNTRLR32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD323F datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HIGH TEMPERATURE RING TONGUE TER datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 20POS 2.54 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf