ITT Cannon, LLC KPSE0E20-41SDZ
KPSE0E20-41SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE0E20-41SDZ
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE0E20-41SDZ.pdf
Availability of KPSE0E20-41SDZ
QUANTITY
KPSE0E20-41SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE0E20-41SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE0E20-41SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE0E20-41SDZ
Related LinksKPSE0E2, KPSE0E20-41SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE0E20-41SDZ Details Description
Related parts for KPSE0E20-41SDZ
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 9.5A datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf