ITT Cannon, LLC KPSE1E18-32PZDZ
KPSE1E18-32PZDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE1E18-32PZDZ
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE1E18-32PZDZ.pdf
Availability of KPSE1E18-32PZDZ
QUANTITY
KPSE1E18-32PZDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE1E18-32PZDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE1E18-32PZDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE1E18-32PZDZ
Related LinksKPSE1E1, KPSE1E18-32PZDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE1E18-32PZDZ Details Description
Related parts for KPSE1E18-32PZDZ
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.7A STRAP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
DIES FIQD 26-24 (ACP-M-595) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf