ITT Cannon, LLC KPSE6E12-10PDZF0
KPSE6E12-10PDZF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E12-10PDZF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS
Datasheet Download
KPSE6E12-10PDZF0.pdf
Availability of KPSE6E12-10PDZF0
QUANTITY
KPSE6E12-10PDZF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E12-10PDZF0
Internal Part NumberEIS-KPSE6E12-10PDZF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E12-10PDZF0
Related LinksKPSE6E12, KPSE6E12-10PDZF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E12-10PDZF0 Details Description
Related parts for KPSE6E12-10PDZF0
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET YELLOW 210" datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 10MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf