ITT Cannon, LLC KPSE6E14-19PWDN
KPSE6E14-19PWDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E14-19PWDN
Brief Description
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E14-19PWDN.pdf
Availability of KPSE6E14-19PWDN
QUANTITY
KPSE6E14-19PWDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E14-19PWDN
Internal Part NumberEIS-KPSE6E14-19PWDN
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E14-19PWDN
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E14-19PWDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E14-19PWDN Details Description
Related parts for KPSE6E14-19PWDN
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 16 POS datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 49POS datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf