ITT Cannon, LLC KPSE6E14-19PWDZ
KPSE6E14-19PWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E14-19PWDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E14-19PWDZ.pdf
Availability of KPSE6E14-19PWDZ
QUANTITY
KPSE6E14-19PWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E14-19PWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E14-19PWDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E14-19PWDZ
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E14-19PWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E14-19PWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E14-19PWDZ
SWITCH KNOB STRGHT1.75"NTRL-BLCK datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/IF COUNTER SO-28 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 12M datasheet.pdf
SHEET FERRITE 200X300MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf