ITT Cannon, LLC KPSE6E22-55PDX
KPSE6E22-55PDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E22-55PDX
Brief Description
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E22-55PDX.pdf
Availability of KPSE6E22-55PDX
QUANTITY
KPSE6E22-55PDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E22-55PDX
Internal Part NumberEIS-KPSE6E22-55PDX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E22-55PDX
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E22-55PDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E22-55PDX Details Description
Related parts for KPSE6E22-55PDX
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 28POS datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf