Vishay/Dale RNR50J3162FSBSL
RNR50J3162FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J3162FSBSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J3162FSBSL.pdf
Availability of RNR50J3162FSBSL
QUANTITY
RNR50J3162FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J3162FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J3162FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J3162FSBSL
Related LinksRNR50J3, RNR50J3162FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J3162FSBSL Details Description
Related parts for RNR50J3162FSBSL
IDC CABLE - HKR50H/AE50M/HKR50H datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf