ITT Cannon, LLC KPSE6E22-55SWDN
KPSE6E22-55SWDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E22-55SWDN
Brief Description
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE6E22-55SWDN.pdf
Availability of KPSE6E22-55SWDN
QUANTITY
KPSE6E22-55SWDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E22-55SWDN
Internal Part NumberEIS-KPSE6E22-55SWDN
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E22-55SWDN
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E22-55SWDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E22-55SWDN Details Description
Related parts for KPSE6E22-55SWDN
FIXED IND 68UH 135MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .025DIA TINLEAD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TAB,187 MAG-MATE SLIM LN 33-31 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf