ITT Cannon, LLC KPT00A22-41P
KPT00A22-41P picture photo
Mfg. Part Number
KPT00A22-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL W/PIN
Datasheet Download
KPT00A22-41P.pdf
Availability of KPT00A22-41P
QUANTITY
KPT00A22-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00A22-41P
Internal Part NumberEIS-KPT00A22-41P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00A22-41P
Related LinksKPT00A, KPT00A22-41P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00A22-41P Details Description
Related parts for KPT00A22-41P
FIXED IND 4.7MH 59MA 48 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 160POS STR datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 30 IN datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT COAX 75OHM datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf