ITT Cannon, LLC KPT00B18-32S
KPT00B18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00B18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS W/SKT WALL
Datasheet Download
KPT00B18-32S.pdf
Availability of KPT00B18-32S
QUANTITY
KPT00B18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00B18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT00B18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00B18-32S
Related LinksKPT00B, KPT00B18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00B18-32S Details Description
Related parts for KPT00B18-32S
DIODE MODULE 1.2KV 90A datasheet.pdf