Vishay/Dale RN55D1052FR36
RN55D1052FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1052FR36
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1052FR36.pdf
Availability of RN55D1052FR36
QUANTITY
RN55D1052FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1052FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1052FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1052FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1052FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1052FR36 Details Description
Related parts for RN55D1052FR36
FIXED IND 100UH 800MA 350 MOHM datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 16A TO-220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W SMA datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3.0A datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 21A 7.05 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf