Vishay/Dale RN65C2152FB14
RN65C2152FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2152FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2152FB14.pdf
Availability of RN65C2152FB14
QUANTITY
RN65C2152FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2152FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2152FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2152FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2152FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2152FB14 Details Description
Related parts for RN65C2152FB14
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
LAMP G-42PIN WHITE 12V 417MA datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 800V PWS-F datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SNGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
6 WAY HEADER VERT TALL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
Z-WAVE 500 SERIES 908MHZ REGIONA datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MICTOR PLUG ASSY, 76 POS.,W/VC datasheet.pdf