ITT Cannon, LLC KPT00E14-18S
KPT00E14-18S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00E14-18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL W/SKT
Datasheet Download
KPT00E14-18S.pdf
Availability of KPT00E14-18S
QUANTITY
KPT00E14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00E14-18S
Internal Part NumberEIS-KPT00E14-18S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00E14-18S
Related LinksKPT00E, KPT00E14-18S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00E14-18S Details Description
Related parts for KPT00E14-18S
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OR/AND INVERTER GATE 20PLCC datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISPMACH 4064ZC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
IC AUDIO DEVICE DBS27P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
PCI EXPRESS RA ASSY 5.8MM SLOT 3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf