CUI Inc. ETSA120750UD-P6P-SZ
ETSA120750UD-P6P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA120750UD-P6P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Datasheet Download
ETSA120750UD-P6P-SZ.pdf
Availability of ETSA120750UD-P6P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA120750UD-P6P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA120750UD-P6P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA120750UD-P6P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationETSA 90W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.88" L x 2.46" W x 1.32" H (149.4mm x 62.4mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA120750UD-P6P-SZ
Related LinksETSA12075, ETSA120750UD-P6P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA120750UD-P6P-SZ Details Description
Related parts for ETSA120750UD-P6P-SZ
FIXED IND 270UH 810MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE MONITOR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 25MA 950 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf