ITT Cannon, LLC KPT00E18-32S
KPT00E18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00E18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL W/SKT
Datasheet Download
KPT00E18-32S.pdf
Availability of KPT00E18-32S
QUANTITY
KPT00E18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00E18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT00E18-32S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00E18-32S
Related LinksKPT00E, KPT00E18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00E18-32S Details Description
Related parts for KPT00E18-32S
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
TOOL DIE AMPLI-BOND 69051 8AWG datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS SKT datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN FPC TOP 29POS 0.25MM R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 120K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf